St. Petersburg Times Online: Pasco County news
TampaBay.com
Place an Ad Calendars Classified Forums Sports Weather
tampabay.com

printer version

All county girls track team

By JAMAL THALJI, Times Staff Writer
© St. Petersburg Times
published June 7, 2002

KRISTEN BENEDINI, SR., ZEPHYRHILLS: State qualifier won 800 at 2A-Region 3 (2:33.09) ... second at 2A-District 9 meet.

SHANTELL BURNS, SR., PASCO: State qualifier was fourth in triple jump at 2A-Region 3 meet ... leaped personal-best 34-43/4 at state ... third in triple (31-5) and fourth in long (14-81/2) jump at 2A-District 9.

JASMINE CABRERA, FR., WESLEY CHAPEL: State qualifier ... second in 100 (12.44) and 200 (26.61) at 2A-District 9.

JENN COOPER, JR., MITCHELL: Surprise state qualifier in 300 intermediate hurdles ... second in 300 hurdles at 3A-District 9 ... third in 300 hurdles at (48.36) at 3A-Region 3.

MICHELLE COTHARIN, SO., RIDGEWOOD: State qualifier was eighth at state in high jump (5-2) ... SAC high jump champion ... won event at 3A-District 9 ... was runner-up at 3A-Region 3.

MELISSA DATTOLI, SO., GULF: State qualifier in 3,200 ... third at SAC in 3,200 ... 2A-District 9 champion in 3,200 and runner-up in 1,600.

ALISON FOSTER, SO., LAND O'LAKES: State qualifier in shot put ... SAC discus runner-up (98-11/2) ... second in shot put (36-81/2) at 3A-Region 3.

JEN HAYES, JR., RIDGEWOOD: Co-SAC Athlete of the Year and state-qualifier ... SAC champion in triple jump, 100 high hurdles and runner-up in 300 hurdles (48.92).

ANGELA MEDVID, JR., WESLEY CHAPEL: Times and co-SAC Athlete of the Year earned bronze at state in 300 hurdles (46.79).

AMANDA NEWSOME, JR., PASCO: State qualifier in discus ... was fourth in discus (99-7) at 2A-Region 3.

EMILY OLLIVIER, SR., RIVER RIDGE: Top hurler in Pasco County ... won SAC in discus (99-9) and shot put (38-10) ... 3A-District 9 champion in shot put and third in discus ... 3A-Region 3 champion in shot put.

JENNIFER ROBINSON, WESLEY CHAPEL: State qualifier in shot put ... second in shot put at 2A-District 9 ... was third (35-101/2) in shot put at 2A-Region 3.

DAWN SELVIDGE, SR., GULF: State qualifier in 100 hurdles ... won 2A-District 9 title in 100 hurdles (16.11).

LIZZIE SHERIDAN, SR., RIDGEWOOD: Finished stellar career with trip to state in 1,600 ... won SAC 3,200 (5:27) ... won 3A-District 9 titles in 1,600 and 3,200.

DANI SHIMER, SO., LAND O'LAKES: State qualifier in 800 came on strong late ... SAC 800 champion ... 3A-District 9 champion ... 3A-Region 3 champion with personal-best 2:23.40 time.

TIFFANY TUCKER, SR., ZEPHYRHILLS: Finished career with trip to state in long jump ... won SAC long jump ... first at 2A-District 9 in long jump, second in triple jump (31-91/2).

LASHAWN VAUGHNS, SO., PASCO: Top talent qualified for state in four events ... won SAC 100 ... was 2A-Region 3 champion in long jump (17-71/2), runner-up in 100 and 200 (26.01), and third in 400 (1:00.41).

AUTUMN YANCHUNIS, SR., WESLEY CHAPEL: Earned state bronze in pole vault (10) ... SAC pole vault champion ... 2A-District 9 champion ... 2A-Region 3 champion (10-6).

RIDGEWOOD 4x100: Veronica Berrios, Ashley Krupinski, Tiffany Powell, Amanda Salvarezza ran county-best 51.92 to win SAC title.

LAND O'LAKES 4x400: Casie Poyssick, Kirsandra Johnston, Jessica Worthington, Dani Shimer ran county-best time of 4:14.99 at 3A-Region 3.

LAND O'LAKES 4x800: Jaime Myers, Poyssick, Shimer, Worthington ran county-best time of 10:20.11 to win 3A-District 9 title.

HONORABLE MENTION: Gulf -- Michelle Mendonca, So. PV. Hudson -- Renee Vainisi, Sr., HJ. Land O'Lakes -- Erika Cagle, So., HJ, LJ, 4x100; Debra Mann, Sr. Mitchell -- Kalyn Kinnard, Jr. Ridgewood -- Dawn Gryce, Sr., 100HH, 300HH; 4x400: Ashley Prescott, Jenna Mehltretter, Cotharin, Krupinski. River Ridge -- Danielle Coyle, So., 1,600; Ashley Grant, Jr., 100, 200, 4x100; Dawn Conner, Jr., HJ; Coyle 3,200; 4x800: Samantha Jacobsen, Christine MacAvoy, Ellena Segalla, Coyle. Wesley Chapel -- Dija Phaire, Fr., 40; Ashley Martin, Jr., SP; 4x100: Kendall Smith, Cabrera, Medvid, Yanchunis. Zephyrhills -- Renee Yonkof, Jr., 400; Megan Pitts, Jr., HJ, 100HH, 300IH.

Back to Pasco County news

Back to Top

© 2006 • All Rights Reserved • Tampa Bay Times
490 First Avenue South • St. Petersburg, FL 33701 • 727-893-8111