St. Petersburg Times Online: Sports
TampaBay.com
Place an Ad Calendars Classified Forums Sports Weather
tampabay.com

printer version

All county team

By
© St. Petersburg Times
published June 7, 2002

CO-ATHLETES OF THE YEAR: Dermillo Wise, Lakewood; Kevin Marion, Dixie Hollins.

COACH OF THE YEAR: Bruce Calhoun, Seminole.

FIRST TEAM

LONG JUMP: Kevin Marion, Dixie Hollins, Jr. Set state record.

TRIPLE JUMP: Dermillo Wise, Lakewood, Sr. Took bronze at state.

HIGH JUMP: Roberto Rodriguez, Boca Ciega, Sr. Took bronze at state.

SHOT PUT: Russ Tyson, Northeast, Sr. Two-time state champion.

DISCUS: Jason Jones, Clearwater, Soph. Held top mark in county.

POLE VAULT: Derek Pakus, Seminole, Sr. State qualifier

100 METERS: Kevin Marion, Dixie Hollins, Jr. Finished seventh at state.

110 HURDLES: Dermillo Wise, Lakewood, Sr. State champion.

200 METERS: Kevin Marion, Dixie Hollins, Jr. Took bronze at state.

300 HURDLES: Dermillo Wise, Lakewood, Sr. State champion.

400 METERS: Joey Griffin, Osceola, Sr. Finished fourth at state.

800 METERS: Sam Secord, St. Petersburg Catholic, Soph. Finished third at state.

1,600 METERS: Tony Cormier, St. Petersburg Catholic, Jr. Finished third at state.

3,200 METERS: Brian Sullivan, St. Petersburg Catholic, Jr. Held top mark in county.

4x100 RELAY: Gibbs. Held top mark in county.

4x400 RELAY: Boca Ciega. Finished fourth at state.

4x800: East Lake. Held top mark in county.

SECOND TEAM

Long jump -- Dermillo Wise, Lakewood; Triple jump -- Sheman Washington, Boca Ciega; High jump -- Chauncey Corbin, Largo; Shot put -- Sam Vavra, Clearwater; Discus -- Andrew McClure, Dunedin; Pole vault -- Thomas Hendry, St. Petersburg; 100 -- Chris Davis, Gibbs; 110 hurdles -- Chauncey Corbin, Largo; 200 -- Rashad Etheridge, Gibbs; 300 hurdles -- Chauncey Corbin, Largo; 400 -- Roberto Rodriguez, Boca Ciega; 800 -- Matt Timm, Largo; 1600 -- Eric McClymont, Largo; 3200 -- Ken Magee, Seminole; 4x100 -- Boca Ciega; 4x400 -- St. Petersburg Catholic; 4x800 -- Seminole.

HONORABLE MENTION

Admiral Farragut -- Jamaal Anderson (200), Frank Barnes (long jump), Vitor Boccardo (long jump, high jump), Andres Kirchman (shot put, discus), 4x100; Countryside -- Pat Lynch (Shot put), Dixie Hollins -- Marlon Flakes (110 hurdles); Indian Rocks Christian -- Clint Hamm (triple jump), Nate Holden (1,600, 3,200), 4x800; Keswick -- Kirk Hoffman (shot put), 4x800; Lakewood -- Justin Dodson (800 and 1600); Northside Christian -- Ryan Gabrici (discus), Brandon Hartz (pole vault), Doug Hunter (triple jump, 110 hurdles, 300 hurdles), Brian Klingle (pole vault), 4x100; Pinellas Park -- Munir Muwwakkil (discus); Seminole -- Kevin Dorsey (400), Steve Anderson (3,200); Shorecrest -- Lauren Ciavacco (300 hurdles), Scott Dilonardo (110 hurdles), Matt Mosby (3,200), Billy Rowe (800), Mike Tylman (800), 4x400, 4x800; St. Petersburg Catholic -- Chris Davis (long jump), Matt Murdock (400), 4x800.

HONOR ROLL

Triple jump -- Wise (Lw) 47-53/4, Washington (BC) 45-7, Rodriguez (BC) 44-11/2; Long jump -- Marion (DH) 25-5, Wise (Lw) 24-10, Davis (SPC) 23-111/2; Pole vault -- Pakus (Sem) 14-6, Hendry (SP) 14-0, Peters (SPC) 13-6; Shot put -- Tyson (Ne) 57-11, Vavra (Clw) 53-3, Lynch (Cs) 52-3; Discus -- Jones (Clw) 165-7, McClure (Dun) 158-2, Muwwakkil (PP) 153-1; High jump -- Rodriguez (BC) 6-10, Corbin (Lar) 6-4, Dorsey (Sem) 6-4, Heretick (SPC) 6-2, Davis (SPC) 6-2, Flakes (DH) 6-2; 110 hurdles -- Corbin (Lar) 13.84, Wise (Lw) 13.85, Flakes (DH) 14.75; 100 -- Marion (DH) 10.17, Marshall (TS) 10.6, Davis (Gi) 10.75; 1600 -- Cormier (SPC) 4:20.40, Dodson (Lw) 4:32, McClymont (Lar) 4:32, Holden (IRC) 4:32.19, Redshaw (Sem) 4:35; 4X100 -- Gibbs 41.7, Boca Ciega 42.58, Clearwater 43.12; 400 -- Griffin (Osc) 49.54, Rodriguez (BC) 49.55, Dorsey (Sem) 49.71; 300 hurdles -- Wise (Lw) 37.45, Corbin (Lar) 37.56, Flakes (DH) 40.27; 800 -- Secord (SPC) 1:56.53, Timm (Lar) 2:01, Dodson (Lw) 2:02; 200 -- Marion (DH) 21.0, Etheridge 22.06, Williams (BC) 22.27; 3200 -- Sullivan (SPC) 9:56.21, Magee (Sem) 9:57.31, Holden (IRC) 10:06.51; 4x400 -- Boca Ciega 3:19, St. Petersburg Catholic 3:26.65, Largo 3:28.64; 4x800 -- East Lake 8:16.22, Seminole 8:18.48, St. Petersburg Catholic 8:26.

Back to Sports
Back to Top

© 2006 • All Rights Reserved • Tampa Bay Times
490 First Avenue South • St. Petersburg, FL 33701 • 727-893-8111
Contact the Times | Privacy Policy
Standard of Accuracy | Terms, Conditions & Copyright
 

From the Times sports desk

John Romano
  • Preaching strength of body equal to that of mind


  • Triple Crown
  • War Emblem: a horse with some real bite
  • Triple Crown moment
  • Perfect Drift's owner envisions perfect ending

  • Tennis
  • Keeping it in the family

  • NHL playoffs
  • Detroit's late goals even series

  • TV/radio sports
  • A clip-and-save guide to weekend TV viewing

  • Online
  • Shocker inspires online soccer fever

  • Colleges
  • No regrets in McQuade

  • World Cup
  • U.S. will wait on injury news
  • France teeters on brink

  • Etc.
  • 'Big Three' of triathlon to square off in short race
  • Local 37-year-old woman set for chance of lifetime

  • Preps
  • All county team
  • County brings home titles from State Cup
  • He can't leave it behind
  • Battery mates enjoy opening win

  • Outdoors
  • For snook, Honeymoon's over
  • There's a lot of activity in the water

  • Rays
  • Blood boils over beanings
  • Rays extra
  • Rays: Up next
  • Interleague makes

  • Bucs
  • Bucs pull out all the stops for McCardell

  • Lightning
  • Lightning affiliate interviews McSorley for coaching job


  • From the wire

    From the state sports wire
  • Jacksonville's Spicer placed on IR after leg surgery
  • FIU-Western Kentucky game postponed because of Jeanne
  • Brown anxious to face old team for first time
  • Dolphins' desperate defense readies for Roethlisberger
  • Former Sarasota lineman sheds tough-guy image with Michigan
  • Rothstein rejoins Heat as assistant
  • No. 16 Florida has history on its side against Kentucky
  • FSU and Clemson QBs both off to slow starts