tampabay.com

Boys soccer: All-Pinellas team

By BRANDON WRIGHT
Published March 3, 2006


FIRST TEAM

JEFF ATTINELLA, GK, JR., COUNTRYSIDE: Pinellas County best 20 shutouts this season.

EDDIE LOPEZ, D, JR., COUNTRYSIDE: Best sweeper in the county; able to serve long balls from the back with ease.

SEAN BRYANT, D, SR., SPC: Tough defender for final four team.

NATE WYSK, D, SR., PALM HARBOR U.: Played key role in the back, including stopping match-tying goal off a cornerkick in state semis.

GUY GUYORKAS, D, SR., SEMINOLE: Organized Warhawks' backfield; outstanding at winning balls in the air.

SEBASTIAN THURIERE, M, SO., SEMINOLE: Great footwork and vision; made Seminole's offense tick.

GRIFFIN GILSTRAP, M, SR., COUNTRYSIDE: Adept at finishing goals or distributing assists for state champs.

MATT SKONICKI, M, SR., ST. PETERSBURG CATHOLIC: Barons' most versatile offensive threat with 22 goals and 17 assists.

MAX VENKER, M, SR., PALM HARBOR U.: Superb combination of tactical precision and leadership for state champs.

EUGENE STARIKOV, F, JR., PALM HARBOR U.: Transferred from California to lead county with 43 goals; keen understanding of creating space through speed.

DAVID POLLARD, F, SR., SEMINOLE: Scored 26 goals for Warhawks and could have had 40-plus strikes if left in during matches well in hand.

SECOND TEAM

GK - Brett Hileman, PHU

D - Rob Ireland, Seminole

D - Dennis Slagle, Countryside

D - Jonathon Crouch, Lakewood

M - Drew Petzoldt, East Lake

M - Eric Chanthanasinh, Northeast

M - Spencer Bradham, Pinellas Park

M - Mike Favero, Countryside

M - Kyle Kuhlman, Countryside

M- Joey Meehan, CCC

F - Patrick Carter, Clearwater

F - Justin Castellano, SPC

HONORABLE MENTION

Calvary Christian - Greg McClimans.

Canterbury - Will Hough.

Clearwater Central Catholic - Justin Helmus, Adam Martin, Chris DiNapoli.

Countryside - Jake Gilchrest, Karl Swann, Kyle Clinton.

Dixie Hollins - Stephen Tito, Danny Quiroz, Andrew Pena.

East Lake - Matt Davis, Mark Christiansen.

Indian Rocks Christian - Fabian Brunotte, Todd Schooler, David Orrico, Jonny Sitton.

Keswick Christian - Kenny Lucas, James Calvert, Jake Keglor.

Northeast - Zach Grogan.

Osceola - Vincent Gianfrancesco, Chad Webber, Matt Palmer.

PHU - Josh Roberts, Thomas Harrington.

Seminole - Cameron Fisher, Noah Grimes, Stefan Cerf.

Shorecrest - Alex Lewis.

St. Petersburg - David Bruno, Carlos Pesantez, Diego Campos, Steve Mallue, Zach MacMath.

St. Petersburg Catholic - Davis Rodriguez, Ryan Covington, Robby Stahl.

Tarpon Springs - CJ Drescher, Mark Bannon, Josh Charpie, Dan Eckroyd.