tampabay.com

Girls Top Swimmers

Best of the Best

By JON MILTON AND JOEY KNIGHT Times Staff Writers
Published December 12, 2006


 

Girls Top Swimmer
Chelsea Nauta, Tampa Prep, Senior

Position: Freestyle, primarily

Why We Picked Her: Blessed with bona fide Olympic potential, Nauta won her sixth and seventh career state titles - in the 100- and 200-yard freestyle - at the Class A meet in November, earning All-America status in both events. She also is one of the top swimmers for the Tampa Bay Aquatics swim club.

 

Most Impressive Accomplishment: Nauta won the state finals in the 200 free by nearly four seconds and was the only swimmer in the 100 free finals to eclipse 50 seconds.

College Plans: She will attend the University of Georgia and train with coach Jack Bauerle.

Did You Know?: Nauta aspires to swim in the 2008 and 2012 Olympics. She plans to major in biomedical engineering at Georgia.

First Team

Meg Anderson, Plant, So.: Won 2A title in 500 free, second in 100 free

Stephanie Barker, Plant City, Jr.: Medaled in 100 fly at 3A meet

Veronica Case, Sickles, Jr.: Region champ led Gryphons to unbeaten regular season

Kaylee Doback, Durant, Jr: Top county diving finish - in any class - at state meet

Grace Fredlake, Tampa Prep, So.: Second in 500 free, fourth in 200 IM at Class A meet

Kati Kyle, Newsome, Fr.: Third in 100 back at 2A meet

Kelli Kyle, Newsome, Jr.: State runnerup in 100 backstroke, region champ in 100 fly

Gina Mayer, Berkeley Prep, Jr.: Class A state qualifier in 200 IM, fourth at regional

Chelsea Nauta, Tampa Prep, Sr: Won 100 and 200 freestyle at Class A meet

Katie Niedbalec, Tampa Bay Tech, Sr.: Edged Kelli Kyle to earn state medal in 100 fly

Katie Sienkiewicz, Tampa Prep, Jr: Won two medals at Class A meet

Honorable Mention

Alonso - Kristen Kerr

Berkeley Prep - Kelsey Dent, Rachel Shepard, Laura Jordan, Gina Mayer, Sarah Grace Lewin, Marni Tuchman, Caitlin Karniski

Gaither - Kamryn McNamara

Hillsborough - Allyson West

Holy Names - Lauren Geraci, Gael Carter, Elizabeth Dowdle, Kerry Russell, Molly Sheridan, Rebecca Werdine, Kim Yeatman

King - Sherry Chao, Allyson French, Molly Reissmann, Jing Yu

Newsome - Carrie Logan, Ashley Becker, Allie Davis, Meghan Lyttle, Bryn Foster, Alexa Wallach

Plant - Austin Linebaugh, Hillary Hahmann, Monica Mills, Sara Hunt, Taylor Shimberg

Sickles - Megan Cook, Carrie Foster, Britney Went

Tampa Prep - Katie Carter, Kaliya Burton-Akright, Katie Sienkiewicz

Wharton - Kelly Boyd

Coach of the Year: Kevin Rosepapa, Berkeley Prep