tampabay.com

4A state track meet

Track and field

Class 4A

From Saturday in Winter Park

 

By Times staff
Published May 6, 2007


Track and Field

4A STATE MEET

AT WINTER PARK

Boys

Team - 1. Flagler Palm Coast 49; 2. Miami Northwestern 48; 3. Mandarin Jacksonville 46; 4. Miami Southridge 45; 5. Colonial (Orlando) 41; 6. Miami Columbus 27; 7. Lakeland 25; 8. Miami Central 24; 9. Everglades 23; 10. Evans (Orlando) 22; 11. Sarasota Riverview 21; 12. Riverview 20; 12. Edgewater (Orlando) 20; 14. Melbourne 13; 14. Miramar 13; 16. Flanagan 12; 16. Buchholz (Gainesville) 12; 16. Dillard 12; 19. Gaither 11; 19. Ferguson 11; 21. Dr. Phillips (Orlando) 10; 21. Winter Springs 10; 23. Spruce Creek 9; 24. Durant 8; 24. Palm Bay (Melbourne) 8; 24. Lake Brantley (Altamonte) 8; 27. North Ft. Myers 7; 27. Miami Carol City 7; 27. Sickles 7; 27. Boyd Anderson 7; 31. Lyman (Longwood) 6; 31. Gateway (Kissimmee) 6; 31. South Dade 6; 31. Boone (Orlando) 6; 31. Bartram Trail 6; 31. Douglas 6; 37. Olympia (Orlando) 5; 37. Hollywood Hills 5; 37. Timber Creek (Orlando) 5; 40. Palm Harbor University 4; 40. Varela 4; 40. Bayside (Palm Bay) 4; 43. Miami Beach 3; 43. Plantation 3; 43. Piper (Sunrise) 3; 43. Lake Mary 3; 43. Winter Park 3; 48. Miami Killian 2; 48. Countryside 2; 50. Wellington 1; 50. Dr. Krop 1; 50. Park Vista 1; 50. Orange Park 1; 50. South Plantation 1.

Triple jump - 1. Elliot (Colonial) 48-04.00; 5. Albury (Riverview) 46-01.50; 10. Young (Countryside) 44-08.75; 15. Threatts (Countryside) 43-06.00; Pole vault - 1. Davis (Sarasota Riverview) 15-10.00; 10. Scelzi (Largo) 12-00.00; Long jump - 1. McKinney (Dillard) 24-00.75; 11. Crawford (Countryside) 21-09.00; Shot put - 1. Putman (Miami Columbus) 63-09.75; 12. Peters (Largo) 48-05.00; Discus - 1. Putman (Miami Columbus) 179-08; High jump - 1. Elliot (Colonial) 6-08.00; 11. Nelson (Riverview) 6-02.00; 11. Overton (Gaither) 6-02.00; 110 hurdles - 1. Cooper (Flagler Palm Coast) 13.97; 100 - 1. Howell (Mandarin) 10.72; 3. Locke (Riverview) 10.83; 4. Giles (Gaither) 10.86; 1600 - 1. Wills (Colonial) 4:18.44; 2. Jones (Durant) 4:19.25; 8. Wehunt (Sickles) 4:26.38; 9. Wehunt (Sickles) 4:29.80; 400 relay - 1. Mandarin 41.29; 2. Riverview 41.58; 3. Gaither 41.61; 400 - 1. Lockhart (Flagler Palm Coast) 47.62; 7. Messmore (Countryside) 49.68; 300 hurdles - 1. Anderson (Miami Northwestern) 37.00; 5. Brown (Palm Harbor U.) 38.06; 800 - 1. Charles (Evans) 1:53.54; 10. Kelly (Durant) 1:59.93; 15. Jones (Durant) 2:17.69; 200 - 1. Howell (Mandarin) 21.05; 7. Locke (Riverview) 22.41; 3200 - 1. Atkinson (Melbourne) 9:27.70; 2. Wehunt (Sickles) 9:46.70; 7. Mejia (Sickles) 9:49.73; 14. Parrish (Chamberlain) 10:15.78; 1600 relay - Miami Northwestern 3:14.99; 10. Gaither 3:22.00; 13. Countryside 3:23.73; 15. Durant 3:28.46; 16. Chamberlain 3:28.95; 3200 relay - 1. Flagler Palm Coast 7:55.15; 9. Sickles 8:09.92; 16. Palm Harbor U. 8:26.01;

Girls

Team - 1. Miami Northwestern 104.50; 2. Miami Southridge 88; 3. Boyd Anderson 48; 4. Osceola (Kissimmee) 31.50; 5. Cypress Bay 30; 6. Lake Mary 28; 7. Boone (Orlando) 25; 8. Palm Beach Lakes High Sch 23; 9. Palm Harbor University 20; 10. Winter Park 19l 11. Wellington 18; 12. Spruce Creek 17; 13. University (Orlando) 16; 14. Miami Central 14; 15. South Broward 10; 16. Flanagan 9; 16. Dr. Krop 9; 18. Buchholz (Gainesville) 8; 18. Edgewater (Orlando) 8; 20. Everglades 7; 20. Royal Palm Beach High Scho 7; 20. Gaither 7 20) Vero Beach 7; 20. Piper (Sunrise) 7; 20. Coconut Creek 7; 26. Douglas 6; 26. West Orange (Winter Garden 6; 26. Coral Reef 6; 29. Ocoee 5; 29. Atlantic (Delray) 5; 29. Coral Springs 5; 29. Sarasota 5; 29. Miramar 5; 29. Mariner (Cape Coral) 5; 29. Palm Beach Gardens High Sc 5; 36. Melbourne 4; 36. Sarasota Riverview 4; 36. Niceville 4; 39. Timber Creek (Orlando) 3; 39. Olympia (Orlando) 3; 39. Plantation 3; 42. Seminole (Sanford) 2; 42. Port St.Lucie 2; 42. St. Petersburg 2; 42. East Bay 2; 42. Lake Brantley (Altamonte 2; 42. Coral Gables 2; 42. Taravella (Coral Springs) 2; 42. Bartram Trail 2; 50. Venice 1; 50. South Dade 1; 50. Eau Gallie (Melbourne) 1; 50. Sickles 1; 50. Riverview 1.

Triple jump - 1. Wimberly (Miami Northwestern) 38-10.00; Pole Vault - 1. Martin (Lake Mary) 12-00.00; 5. Scherschel (Gaither) 9-06.00; 5. Sayler (St. Petersburg) 9-06.00; Long jump - 1. Harris (Miami Northwestern) 18-08.75; Shot put - 1. Stinson (Miami Southridge) 49-00.50; 9. Biaso (Countryside) 35-05.75; 14. Walker (Pinellas Park) 34-00.00; Discus - 1. Stinson (Miami Southridge) 124-11; 13. Biaso (Countryside) 95-06; High jump - 1. Harris (Miami Northwestern) 5-10.00; 10. Berthelot (St. Petersburg) 5-02.00; 110 hurdles - 1. Gracia (Miami Southridge) 14.23; 100 - 1. McNary (Palm Harbor U.) 12.10; 8. Manning (Riverview) 12.86; 1600 - Amaro (Cypress Bay) 4:55.84; 8. Hegge (Sickles) 5:19.04; 12. McMeekin (East Lake) 5:28.95; 400 relay - 1. Lake Mary 47.34; 400 - 1. Eutsey (Miami Southridge) 54.15; 300 hurdles - 1. Black (Miami Southridge) 41.92; 800 - 1. Washington (South Broward) 2:10.90; 11. Kastes (Countryside) 2:21.89; 12. Aldridge (East Lake) 2:25.06; 200 - 1. McNary (Palm Harbor U.) 24.29; 3200 - 1. Brasovan (Wellington) 10:13.45; 4. Quick (Gaither) 11:35.54; 1600 relay - 1. Miami Northwestern 3:43.86; 16. Chamberlain 4:12.26; ; 3200 relay - 1. Miami Northwestern 9:05.90; 15. Gaither 10:04.77; 16. Palm Harbor U. 10:23.50.

 

To Report Scores

Coaches are asked to call 1-800-333-7505, ext. 8123 no later than 11 p.m. each night.

Web blog

Have a question for one of our prep writers? Want to sound off in response to one of our county-by-county writers' blogs? Nominate Top Performers for the month? For this and more, check out our high school sports blog at http://blogs.tampabay.com/preps/.

Send Us Your Photos

Have a great photo from a game that you'd like to share with online readers? Take a picture or video with your camera phone or digital camera and e-mail it to submit@tampabay.com Your subject line becomes the title of the photo and the body of your message becomes the caption. Files must be JPEGs and less than 700K in size. Photo galleries will be linked from high school sports page on tampabay.com.