tampabay.com

HCAC Spring all-conference teams

By TIMES STAFF
Published May 23, 2007


The Hernando County Athletic Conference announced its spring all-conference teams this week. The teams were selected by the county's public school coaches and compiled by the athletic directors. Stay tuned for the Times' all-county teams in the coming weeks.

Baseball

Coach of the year: Dan Garofano

Player of the year: Kai Huff

All-conference team

Central: Cameron Kick, Bryan Nicolini; Hernando: Kai Huff, Kyle Neal, George Fribley, James Everson; Nature Coast: Bryan Daniels, Travis Murray, Kenny Treverton, Lowell Bebout, Kyle Kuzniar, Blake Dudkewic; Springstead: Tommy Dwyer, Greg DePace.

Honorable mention: Brandon Derespiris, Nature Coast

Softball

Coach of the year: Kevin Bittinger, Hernando

Player of the year: Katelyn Vanderham, Hernando

All-conference team

Central: Jourdan Kraemer, Jacquie Manfredo; Hernando: Katelyn Vanderham, Alex Gaffney, Chelsea Chipoletti, Ashley Lewie, Ari Lowman, Demi Maldonado; Nature Coast: Elizabeth Olmstead; Jennifer Marshall; Springstead: Becky Powell, Destinee Mormando, Hilary Fiocca, Jamie Bassinger.

Track and field

Boys

Coach of the year: Ernie Chatman

Outstanding performer: Jeff Haynes, Springstead

All-conference team

Central: Barrett Sheffield, Jessie Hartman; Hernando: George Fribley, Ben Martucci, Joe Wright, Chris Martin, Tyler Maier, Drew Martucci; Nature Coast: Steve Pelaez, Britt Langley, Tony Roberts, Tevin Drake, Rashad Terry, Daniel Murray; Springstead: Jason Haynes, Jeff Haynes.

Girls

Coach of the year: Joel Myers, Springstead

Outstanding performer: Gina Potito, Hernando

Central: Elizabeth McGeehan, Jen Mihok, Ashley Tombrink, Caroline Northup, Amy Mihok, Tikeisi Relaford; Hernando: Anna Gray, Gina Potito, Ryanne Ledington, Rianna Jenkins, Chelsea Roberts, Jasmine Brown; Nature Coast: Danielle Doucet, Lauren Szudarek; Springstead: Jennifer Draganchuk, Caroline Monzo, Kim Francisco, Jaclyn White.

Tennis

Boys

Coach of the year: Tony Miziko

Player of the year: Chris Nyholm

All-conference team

Singles

1. Chris Nyholm, Hernando

2. Chris Walters, Hernando

3. Chris Baker, Springstead

4. Erik Lawson, Hernando

5. Willie Holibinka, Nature Coast

Doubles

1. Jonathan Kidder and David Harres, Nature Coast

2. P.J. Watterson and Anthony Carter, Nature Coast

Girls

Co-coaches of the year: Pete Lahey, Hernando, and Joe Nicolai, Central

Player of the year: Jeanette McDonald, Central

All-conference team

Singles

1. Jeanette McDonald, Central

2. Alison Steiner, Hernando

3. Olivia Williams, Nature Coast

4. Katie Stellpflug, Nature Coast

5. Stephanie Wilson, Central

Doubles

1. Simone Berger and Alison Steiner, Hernando

2. Nicole Schallenberg and Stephanie Wilson, Central

Boys weightlifting

Coach of the year: Joe Nestor, Central

Most outstanding lifter: Jessie Hartman, Central

All-conference team

119: Keith Green, Nature Coast

129: Donald Linton, Central

139: Steve Sullivan, Springstead

154: Josh Magrini, Springstead

169: Randall Smith, Hernando

183: DuJuan Harris, Central

199: Nathan Brazeau, Central

219: Jessie Hartman, Central

238: Aaron Bourguignon, Central

HWT: Matt Dilts, Springstead