tampabay.com

State playoff scorelist

By Times wires
Published November 17, 2007


FHSAA FOOTBALL PLAYOFFS

CLASS 6A QUARTERFINALS

Region 1

Bunnell Flagler Palm Coast 31, Oviedo 0

Port Orange Spruce Creek 23, Altamonte Springs Lake Brantley 22

Orlando Edgewater 21, Clermont East Ridge 7

Apopka 30, Orlando Timber Creek 22

Region 2

Orlando Boone 28, Sarasota 10

Orlando Dr. Phillips 28, Sarasota Riverview 14

Vero Beach 24, Lake Worth 21

Boynton Beach Park Vista 12, Palm Beach Gardens 10

Region 3

South Plantation (5-5) vs. Deerfield Beach (8-2) at Lockhart Stadium, Fort Lauderdale, today

Parkland Douglas (7-3) at (5) Lauderdale Lakes Boyd Anderson (9-1), 1 p.m., today

Weston Cypress Bay 21, Miami Norland 0

North Miami Beach 30, Miramar 13

Region 4

Miami Northwestern 53, Coral Gables 10

Miami Christopher Columbus 21, Miami Central 15

Homestead South Dade 33, Miami Braddock 8

Homestead 34, Miami Sunset 17

CLASS 5A QUARTERFINALS

Region 1

Niceville 30, Neptune Beach Fletcher 13

Jacksonville Bartram Trail 20, Pensacola Pine Forest 13

Fleming Island 57, Winter Park Lake Howell 25

Daytona Beach Mainland 31, Gainesville Buchholz 0

Region 2

Tampa Gaither 37, Tampa Sickles 3

Tampa Chamberlain 26, Tampa Wharton 25

Lakeland 31, Brandon 17

Kissimmee Osceola 34, Plant City 17

Region 3

Dunedin 31, St. Petersburg Gibbs 17

Largo 19, Tarpon Springs East Lake 7

Cape Coral 27, Venice 10

Bradenton Manatee 31, Fort Myers 28

Region 4

Melbourne 28, Delray Beach Atlantic 21

Melbourne Palm Bay 31, Stuart South Fork 8

Fort Lauderdale Dillard 14, Hollywood Hills 7

Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas 13, Pompano Beach Blanche Ely 12

CLASS 4A QUARTERFINALS

Region 1

Pace 55, Navarre 13

Milton 37, Fort Walton Beach 12

Tallahassee Lincoln 59, Jacksonville Forrest 26

Jacksonville First Coast 49, Tallahassee Leon 25

Region 2

Ponte Vedra Beach Nease 29, Gainesville Eastside 7

Lake City Columbia 21, Leesburg 0

Daytona Beach Seabreeze 43, New Port Richey Ridgewood 3

Rockledge 31, Land O'Lakes 7

Region 3

Tampa Jefferson 34, Gulfport Boca Ciega 16

Tampa Plant 49, St. Petersburg Northeast 12

Seffner Armwood 27, Eagle Lake Lake Region 6

Tampa Hillsborough 42, Auburndale 7

Region 4

West Boca Raton 27, Fort Pierce Westwood 7

Palm Beach Gardens Dwyer 30, Okeechobee 17

Hallandale 41, Naples Barron Collier 34

Miami Washington 49, Naples Gulf Coast 0

CLASS 3A QUARTERFINALS

Region 1

Tallahassee Godby 28, Pensacola 21

Panama City Beach Arnold 13, Crawfordville Wakulla 8

Glen St. Mary Baker County 44, Green Cove Springs Clay 14

St. Augustine 21, Jacksonville Raines 0

Region 2

Citra North Marion 34, Brooksville Nature Coast Tech 13

Crystal River 53, Williston 49

St. Cloud Harmony 28, Hudson 6

Eustis 32, Dade City Pasco 16

Region 3

Lake Wales 35, Titusville Astronaut 14

Cocoa 28, Lakeland Kathleen 27

Sarasota Booker 14, Wauchula Hardee 3

Palmetto 38, Arcadia DeSoto County 14

Region 4

Immokalee 21, South Fort Myers 10

Naples 58, LaBelle 13

Belle Glade Glades Central 41, Miami Belen Jesuit Prep 7

Miami Monsignor Pace 12, Fort Lauderdale Cardinal Gibbons 0

CLASS 2A SEMIFINALS

Region 1

Fort White 36, Pensacola Catholic 34

Madison Madison County 41, Marianna 6

Region 2

Jacksonville Bolles 62, Mount Dora 14

Bushnell South Sumter 63, Fernandina Beach 0

Region 3

Tampa Catholic 35, Riviera Beach Inlet Grove 7

Clewiston 26, Fort Myers Bishop Verot 13

Region 4

Plantation American Heritage 20, Miami Gulliver Prep 12

Miami Archbishop Carroll 42, Hollywood Chaminade-Madonna 14

CLASS 2B SEMIFINALS 1

Region 1

Blountstown 35, Vernon 19

Tallahassee Florida State University High 33, Bratt Northview 0

Region 2

Ocala Trinity Catholic 17, Jacksonville Episcopal 7

Newberry 45, Jacksonville Trinity Christian 26

Region 3

Clearwater Central Catholic 23, Crescent City 0

Frostproof 31, Wildwood 6

Region 4

Pahokee 62, Davie 0

West Palm Beach King's Academy 40, Marathon 0

CLASS 1A SEMIFINALS

Region 1

Port St. Joe 35, Trenton 6

Mayo Lafayette 14, Jay 13

Region 2

Tallahassee North Florida Christian 28, Melbourne Florida Air Academy 6

Orlando First Academy 28, Jacksonville University Christian 21

Region 3

Fort Meade 39, Naples St. John Neumann 25

Belle Glade Glades Day 47, Largo Indian Rocks Christian 7

Region 4

Delray Beach American Heritage 42, Miami Archbishop Curley 6

Miami Dade Christian 30, North Palm Beach Benjamin 12

CLASS 1B SEMIFINALS

Region 1

Tallahassee FAMU 35, Jacksonville Arlington Country Day 6

Graceville 58, Jacksonville Eagle's View Academy 34

Region 2

Deltona Trinity Christian 55, Oviedo Master's Academy 14

South Daytona Warner Christian 35, Maitland Orangewood Christian 14

Region 3

Bradenton Prep 21, Orlando Pine Castle Christian 20

St. Petersburg Keswick Christian 48, Lakeland Victory Christian 27

Region 4

Jupiter Christian 59, Hollywood Sheridan Hills Christian 6

Hollywood Christian 37, Deerfield Beach Zion Lutheran 20