St. Petersburg Times Online: Pasco County news
TampaBay.com
Place an Ad Calendars Classified Forums Sports Weather
tampabay.com

printer version

Festival schedules

By Times staff writer

© St. Petersburg Times, published March 9, 2001


Acoustic workshops
(west of entrance gate)

Saturday

10 a.m.: Beginning fiddle, Joe Burki

11 a.m.: Rhythm guitar, Church Hardwicke

12 noon: Dulcimer, Rima Preston and Jan Millner

1 p.m.: Advanced Autoharp, Charley Groth

2 p.m.: Harmonica, Stan Geberer

3 p.m.: Flat pick guitar, Sam Owens

4 p.m.: Old-time fiddle, VGO

Sunday

9 a.m.: Gospel singing

11 a.m.: Jew's harp, Leanora Toomey

12 noon: Beginning Autoharp, Cheryl Belanger

1 p.m.: Hammered dulcimer, Ray Belanger

2 p.m.: Harmonica, Jim Kaufman

3 p.m.: Banjo, Dale Webber

4 p.m.: Guitar styles, Carl Wade

Saturday’s performers
(in order of appearance on the Magnolia Stage, Cypress Stage, Sparkleberry Stage, Circle of Song, and Azalea Stage)

10 a.m.: Pete Hennings; Suwanee River Band; Bobbie Lee Ziller; Florida Songs by Frank Thomas; John Hammond

10:30 a.m.: Old Time Friends; Tom Ellis; Paul Gerardi; Frank Thomas; Ada Forney

11 a.m.: Linda Stewart; Joshua Creek; Clearwater Connection; Ron and Bari Litschauer; Storytelling Sims

11:30 a.m.: Johnson Family; Val Caracappa; Myriad; Ron and Bari Litschauer; Sue Ann Reichelt

Noon: Song contest winners; Stan Geberer; Dennis Dunn/Flat Top R.F.D.; new Florida songs by Jeanie Fitchen and Ken Skeens; Lance Lazonby

12:30 p.m.: Ashley Gang; Dennis & I; Chuck Hardwicke; Jeanie Fitchen and Ken Skeens; Judy Barrett

1 p.m.: John Miller and Friends; Ron & Bari Litschauer; Morning Star Singers; guitar & fiddlin' around by Wayne Martin and Clyde Walker; Jim Davis

1:30 p.m.: Dale Crider; Gabe Valla; Donna Green Townsend; Wayne Martin and Clyde Walker; VGO

2 p.m.: Ken Skeens and Leigh Goldsmith; Simple Gifts; Clyde Walker; blues by John Miller, Jorge Sanchez and Bill Perras; Sue Ann Reichelt

2:30 p.m. Jeanie Fitchen; Donna & Rachel Klein; Ray Valla; blues by John Miller, Jorge Sanchez and Bill Perras; Contra Dancing

3 p.m.: Frank and Ann Thomas; Tammerlin; Bob Patterson; How Do You Write a Song? with All Scortino, Marie Nofsinger, Grant Livingston, Paul Garfinkel, Steve Blackwell, Okefenokee Joe and Jim Bickerstaff; Open microphone

3:30 p.m.: Jon Semmes and the Florida Friends; Wayne Martin; Jerry Mincey; songwriting continues

4 p.m.: Charley Groth with Strings and Wood; Lance Lazonby; Hot Flash

4:30 p.m. Sue Grooms; Boomslang; Joey Errigo

5 p.m. Mary Ann and Jeanie DiNella; New Sand Mount Wildcats; Shade Tree Pickers

5:30 p.m. Whitey Markle/Swamprooters

6 p.m.: Amy Carol Webb

6:30 p.m. Southwind

7 p.m.: Destination Still Unknown

7:30 p.m.: Marie Nofsinger

8 p.m.: Appalachicola Doin' Time

8:30 p.m.: Grant Livingston

9 p.m.: Mindy Simmons

9:30 p.m.: Sam Pacetti

10 p.m.: Sno Rogers

10:30 p.m.: Okefenokee Joe (2000 song contest winner)

11 p.m.: Steve Blackwell

Sunday's performers
(in order on the Magnolia Stage, Cypress Stage, Sparkleberry Stage, Circle of Song, Azalea Stage)

9-11:30 a.m.: Gospel Music featuring Sam Owens, Ray and Cheryl Belanger, Charlie Flory, Paul and Linda Stewart, Jon and Mem Semmes, Carl Wade and Barbara, Vgo and Terri, Old Time Friends, Leanora Twoomey, Cindy Roy and more in the workshop area

10 a.m.: Breakfast Club with Chuck Hardwicke; Dennis Devine; Jorge Sanchez; no Circle of Song; Lance Lazonby

10:30 p.m.: Southwind; Joey Errigo; Art Crummer; no Circle of Song; Jim Davis

11 a.m.: Simple Gifts; Marie Nofsinger; Dale Crider; gospel and old time music by Dora Anne in Harmony and Eli Perras; John Hammond

11:30 a.m.: Shana; Mindy Simmons; Jon Semmes & the Florida Friends; gospel and old-time music by Dora Anne in Harmony and Eli Perras; Bob Patterson

Noon: Clyde Walker; Myriad; Dave Dowling; banjoists Sam Pacetti and Gabe Valla; Ada Forney

12:30 p.m.: Tammerlin; Amy Carol Webb; Joshua Creek; Sam Pacetti and Gabe Valla; Storytelling Sims

1 p.m.: Ron and Bari Litschauer; Sno Rogers; Sue Grooms; flat pick guitarist Sam Owens; Judy Barrett

1:30 p.m.: Hot Flash; Sam Pacetti; Okefenokee Joe; Sam Owens; open microphone

2 p.m.: Clearwater Connection; Gabe Valla; Ashley Gang; How to Write a Song with Mindy Simmons, Dennis Dunn, Amy Carol Webb, Jon Semmes, Jim Bickerstaff and Joey Errigo

2:30 p.m.: Boomslang; Destination Still Unknown; Shana Banana; How to Write a Song

3 p.m.: New Sand Mount Wildcats; Steve Blackwell; Grant Livingston; a capella harmony with Cindy Roy

3:30 p.m.: Val Caracappa

4 p.m.: Peace: J and Friends, a remembrance of Will McLean and his songs

5:30 p.m.: Hour of Power and Finale, Hold Back the Waters

Back to Pasco County news


Back to Top

© 2006 • All Rights Reserved • Tampa Bay Times
490 First Avenue South • St. Petersburg, FL 33701 • 727-893-8111
 


From today's
Pasco Times
  • Court targets plea in sex offender case
  • Steeplechase grows up
  • Zephyrhills to celebrate 91st birthday
  • Swiftmud may lower banks of two rivers
  • County's possible battle against adult businesses would waste our money
  • Road to controversy paved with poor plan
  • Folk music fans gather once again
  • Festival schedules
  • Band of Pirates earns a berth in the big show
  • Developers withdraw plans for apartments
  • The magic hasn't worn off
  • Top kicker transfers
  • Wildcats to play in college
  • Pasco baseball
  • OUT OF THE SHADOWS
  • Man, 47, accused of robbing boy of bike
  • Man sexually assaulted girl, 15, deputies say
  • Japanese artwork returns to art center
  • Coming up
  • Book notes get River Ridge teacher on 'Oprah'
  • Man threatened dog mauling, police say

  •