St. Petersburg Times Online: Sports
TampaBay.com
Place an Ad Calendars Classified Forums Sports Weather
tampabay.com

printer version

District baseball

By SCOTT PURKS

© St. Petersburg Times, published April 22, 2001


Class 6A, district 7 at Durant

SCHEDULE: Tuesday -- Gaither vs. Bloomingdale, 5; Durant vs. Sickles, 8; Thursday -- Championship, 7:30.

THE SKINNY: Gaither just won the Western Conference title, but Durant and Saladino tournament champion Sickles can't be sold short.

Class 5A, district 8 at Henley Field, Lakeland

SCHEDULE: Monday -- Lakeland Jenkins vs. Haines City, 7; Tuesday -- Lake Region vs. Plant City, 4:30; Lakeland vs. Jenkins-Haines City winner, 7; Thursday -- Championship, 7.

THE SKINNY: Plant City has a chance, but Lakeland is the favorite.

Class 5A, district 11 at King

SCHEDULE: Monday -- Chamberlain vs. Hillsborough, 7; Tuesday -- Wharton vs. Plant, 5; King vs. Chamberlain-Hillsborough winner, 8; Thursday -- Championship, 8.

THE SKINNY: Plant started slowly, but it now appears to be the team to beat.

Class 5A, district 12 at Punta Gorda Charlotte

SCHEDULE: Tuesday -- Riverview vs. Sarasota, 4; Punta Gorda Charlotte vs. Port Charlotte, 7; Thursday -- Championship, 7.

THE SKINNY: Riverview has proved to be one of the best Hillsborough County teams. However, the Sharks face perennial state power Sarasota in the first round.

Class 4A, district 10 at Jefferson

SCHEDULE: Tuesday -- Jefferson vs. Blake, 4; Tampa Bay Tech vs. Leto, 7; Wednesday -- Brandon vs. Tampa Bay Tech-Leto winner, 4; Armwood vs. Jefferson-Blake winner, 7; Thursday -- Championship, 7:30.

THE SKINNY: Armwood's Mike Pete has been the class of area pitchers, but many believe the Hawks have the county's best pitching staff. Period.

Class 4A, district 12 at Sebring

SCHEDULE: Tuesday -- Bradenton Bayshore vs. Bradenton Southeast, 5; Wednesday -- East Bay vs. Sarasota Booker, 4:30; Sebring vs. Southeast-Bayshore winner, 7:30; Friday -- Championship, 7.

THE SKINNY: It's a long drive to Sebring, and East Bay is hoping the drive home after Wednesday's semifinal doesn't feel that much longer.

Class 3A, district 9 at Clearwater Central Catholic

SCHEDULE: Monday -- Jesuit vs. Mitchell, 7; Tuesday -- Osceola vs. St. Petersburg Catholic, 4; CC Catholic vs. Robinson, 7:30.; Wednesday -- CCC-Robinson winner vs. Jesuit-Mitchell winner, 4; Tampa Catholic vs. Osceola-SP Catholic winner, 7:30. Thursday -- Championship, 7:30.

THE SKINNY: Jesuit is the defending state champs, and this season, it features one of the state's top pitching staffs. Nonetheless, Tampa Catholic, which beat Jesuit this year, earned the district's top seed.

Class 2A, district 11 at Fort Meade

SCHEDULE: Monday -- Tampa Prep vs. Lakeland Christian, 4; Berkeley Prep vs. Lakeland Santa Fe Catholic, 7; Tuesday -- Lakeland McKeel vs. Berkeley-Santa Fe winner, 4; Fort Meade vs. Tampa Prep-Lakeland Christian winner, 7. Thursday -- Championship, 6.

THE SKINNY: Tampa Prep is the No. 4 seed. But the Terrapins have been on a serious roll lately.

Class A, district 9 at Doc Nance Field

SCHEDULE: Tuesday -- Bayshore Christian vs. Temple Heights, 4; Friday -- Championship: Bayshore-Temple Heights winner vs. Seminole Presbyterian, 7/

THE SKINNY: There is little doubt when it comes to this one. Seminole Presbyterian will be the district champ. -- Compiled by Scott Purks.

* * *

Coming Monday: The All-Suncoast Girls Basketball Team

Back to Sports
Back to Top

© 2006 • All Rights Reserved • Tampa Bay Times
490 First Avenue South • St. Petersburg, FL 33701 • 727-893-8111
Contact the Times | Privacy Policy
Standard of Accuracy | Terms, Conditions & Copyright
 

From the Times sports desk

Bucs/NFL draft
  • At left tackle: Walker is the 1
  • Jacksonville Jaguars
  • Miami Dolphins
  • Trades abound in the first round
  • Stately showing -- again
  • Bucs may face Vick in South
  • Third-round pick doesn't look the part of cornerback
  • Ex-Rams linebacker Jonesfinds new home: Pittsburgh
  • NFC Central picks
  • Packers hope Reynolds will pressure passers
  • NFC Central picks
  • NFL draft
  • The best, the worst, the Jets

  • Devil Rays
  • Relaxed Rays win first for McRae
  • Segui irked at umps after Maier-like play
  • Cash crunch keeps LaMar's hands tied
  • Another victim of the daily grind
  • WHO-RAY?

  • Baseball
  • Baseball this week on TV
  • Baseball briefs
  • First-place Phils get to Maddux
  • OF's return adds to Twins' good news

  • Letters
  • Rays elicit questions, support

  • College football
  • Reserve hot in spring game

  • Storm
  • Last-minute TDs propel Storm

  • Mutiny/MLS
  • Mutiny rallies on N.Y./N.J.

  • NBA playoffs
  • Optimism not high for Magic
  • Another Miller 3 saves Pacers

  • NHL playoffs
  • Dallas erases a 2-0 deficit in OT victory
  • Sabres send Flyers home

  • Motorsports
  • Labonte wins on late pass in IROC
  • Information, unity important for safety
  • McLaughlin rises above fray to break BGN skid
  • Force wins No. 7 at Gatornationals

  • Outdoors
  • Captain's corner
  • Solid hunch delivers winner

  • Et cetera
  • St. Anthony's Triathlon
  • Sports briefs
  • At 43, Smith still has the fire

  • Preps
  • Zephyrhills' Pickett celebrates first-round selection by Rams
  • State tennis capsules
  • District softball
  • District baseball
  • Florida-Georgia game to move to Knoxville
  • Bear thinks his way to championship


  • From the wire

    From the state sports wire
  • Jacksonville's Spicer placed on IR after leg surgery
  • FIU-Western Kentucky game postponed because of Jeanne
  • Brown anxious to face old team for first time
  • Dolphins' desperate defense readies for Roethlisberger
  • Former Sarasota lineman sheds tough-guy image with Michigan
  • Rothstein rejoins Heat as assistant
  • No. 16 Florida has history on its side against Kentucky
  • FSU and Clemson QBs both off to slow starts