St. Petersburg Times Online: Sports
TampaBay.com
Place an Ad Calendars Classified Forums Sports Weather
tampabay.com

printer version

2001 all-county boys swimming teams

By JOHN SCHWARB, Times Staff Writer
© St. Petersburg Times
published December 15, 2001

COACH OF THE YEAR: Lisa Bitting, Palm Harbor U.

SWIMMER OF THE YEAR: Jordan Raynovich, Northeast

FIRST TEAM

200 MEDLEY RELAY -- Northeast (Jordan Raynovich, Brenno Varanda, Brad Snyder, Sean Underwood) 1:41.00. 200 FREESTYLE -- Jay Carpenter, Clearwater, 1:43.58. 200 INDIVIDUAL MEDLEY -- Jordan Raynovich, Northeast, 1:53.41. 50 FREESTYLE -- Steven Lowry, Shorecrest, 21.90. DIVING (11 dives) -- Alex Tilbrook, Osceola, 502.35. 100 BUTTERFLY -- Luis Leon, Seminole, 53.42. 100 FREESTYLE -- Jordan Raynovich, Northeast, 47.02. 500 FREESTYLE -- Brad Snyder, Northeast, 4:44.87. 200 FREESTYLE RELAY -- Palm Harbor U. (Michael Postoll, Rob Reinshuttle, Justin Macik, Josh Curnutte) 1:30.76. 100 BACKSTROKE -- Jay Carpenter, Clearwater, 52.22. 100 BREASTSTROKE -- Brenno Varanda, Northeast, 1:00.96. 400 FREESTYLE RELAY -- Northeast (Brad Snyder, Bobby Angel, Brenno Varanda, Jordan Raynovich) 3:18.54.

SECOND TEAM

200 MEDLEY RELAY -- St. Petersburg (Ryan Nardozzi, Joe Eberhard, Brad Shaffer, Josh Eberhard) 1:42.00. 200 FREESTYLE -- Jordan Raynovich, Northeast, 1:44.15. 200 INDIVIDUAL MEDLEY -- Brenno Varanda, Northeast, 2:01.91. 50 FREESTYLE -- Ryan Singletary, Seminole, 22.12. DIVING (11 dives) -- Austin Hampton, Admiral Farragut, 471.00. 100 BUTTERFLY -- Joe Eberhard, St. Petersburg, 53.83. 100 FREESTYLE -- Josh Curnutte, Palm Harbor U., 47.69. 500 FREESTYLE -- Jason Hillhouse, Palm Harbor U., 4:52.90. 200 FREESTYLE RELAY -- St. Petersburg (Ryan Nardozzi, Jim Lang, Josh Eberhard, Brad Shaffer) 1:31.60. 100 BACKSTROKE -- Grant Johnson, Clearwater, 53.15. 100 BREASTSTROKE -- Joe Eberhard, St. Petersburg, 1:02.15. 400 FREESTYLE RELAY -- Seminole (Tim Lang, Luis Leon, Cameron Moeller, Ryan Singletary) 3:19.84.

HONORABLE MENTION

Admiral Farragut -- Mitchell Snyder; Clearwater -- Alex Jones, Joe Sacco; Countryside -- Chris Merritt; East Lake -- John Egan, David Fowles, Matt Kalahar, Brad Marchenia, Andrew Mark, Brandon Matiyak, Josh Matson, Ryan VanHall; Largo -- Craig Coghlan; Northeast -- Chris John, John Schamp; Palm Harbor University -- Mark Moss, Brandon Wolf; Pinellas Park -- Konrad Ciolko; St. Petersburg -- Ryan Troup; Seminole -- Michael Eyermann, Jason McGarry, Jon Proctor; Shorecrest -- Aaron Connelly, Michael Moody, Thayer Rasmussen; Tarpon Springs -- Shawn Angel, Roger Beatty, Ernest Camp, Cameron Mizell.

* * *

NOTE: All-county first and second teams are selected from the Times honor roll, which is compiled from major meets. Honorable mention selections either placed first in Pinellas County Athletic Conference, St. Petersburg City or district meets (on relay teams or as individuals), or earned points at the state meet.

Back to Sports
Back to Top

© 2006 • All Rights Reserved • Tampa Bay Times
490 First Avenue South • St. Petersburg, FL 33701 • 727-893-8111
Contact the Times | Privacy Policy
Standard of Accuracy | Terms, Conditions & Copyright
 

From the Times sports desk

Bucs
  • Fullback Cook may not play
  • Season-ticket holders will receive playoff information

  • Tennis
  • Kournikova exhibits old form

  • Lightning
  • Olympic qualifying low on priority list
  • Backup gets a victory

  • Horse racing
  • Tampa Bay Downs has happy start for a change
  • Tampa Bay Downs

  • College football
  • Irish's O'Leary resigns
  • Seminoles freshman tailback will transfer

  • NFL
  • Bears QB has the number that matters: 9 victories
  • NFL notebook

  • Mutiny
  • MLS denies that Mutiny decision has been made

  • Et cetera
  • Sports in brief

  • College basketball
  • Tonight: No. 5 Florida vs. Charlotte

  • Outdoors
  • Daily fishing report

  • Preps
  • 2001 all-county boys swimming teams
  • Mosby has career night vs. Panthers
  • Raynovich still on his perch
  • Waldron directs Pirates to 5-2 victory
  • Bulls take another from Cowboys in 3-2 victory
  • Brandon edges Plant in key 4A matchup
  • Chief steps up to challenge
  • Rebels hand Warhawks their first defeat, 46-42
  • Clearwater crushes Palm Harbor, 76-43


  • From the wire

    From the state sports wire
  • Jacksonville's Spicer placed on IR after leg surgery
  • FIU-Western Kentucky game postponed because of Jeanne
  • Brown anxious to face old team for first time
  • Dolphins' desperate defense readies for Roethlisberger
  • Former Sarasota lineman sheds tough-guy image with Michigan
  • Rothstein rejoins Heat as assistant
  • No. 16 Florida has history on its side against Kentucky
  • FSU and Clemson QBs both off to slow starts